Klimaforandring, CO2 og skoven nær dig
Beskrivelse
Dette forløb er for skoler langt fra MYRTHUEs naturformidlingssteder: Skads Skole, Tjæreborg Skole, Nordre Skole, Bakkevejens Skole, Darum Børneby, Gørding Skole, Vejrup Børneby, Gredstedbro Skole, Ansgarskolen, Vittenbergskolen, Vadehavsskolen.
”Klimaforandringer, CO₂ og skoven nær dig” er for jer, der ønsker et pust frisk luft ind i udskolingens naturfagsundervisning om klimaforandringer, klimagasser og skovens, træernes og naturens rolle i det store klimapuslespil.
MYRTHUEs formidlere møder klassen i en skov i skolens nærområde og guider jer gennem en praksisnær formidlingsdag i skoven. Gruppevis skal eleverne løse konkrete opgaver og lære om træernes og skovens betydning for at binde CO₂. Bl.a. vil eleverne stifte bekendtskab med hvordan skovarbejdere opmåler træer og få en oplevelse i naturen, som fungerer som en stærk ”krog” at hænge deres viden på. Med hjem får eleverne en konkret, løst opgave, som kan anvendes i det videre arbejde i klassen med emnet - hvad end det er i biologi, geografi eller fysik/kemi.
Inden sommerferien 2026 udarbejdes et materiale, som bliver uploadet på denne side, og som I med fordel kan arbejde med inden og efter forløbet i skoven.
Samlet set kan forløbet før, under og efter besøget i skoven ses som fællesfagligt undervisningsforløb til udskolingen, der med fordel kan anvendes i forbindelse med naturfagsprøven.
Forløbet er udviklet som del af projektet MYRTHUE kører ud. Projektet er støttet af Nordea-fonden.
Forberedelse
Det er vigtigt at I har arbejdet med fotosyntese og kulstofkredsløbet inden forløbet med formidlerne.
Der udarbejdes et grundmateriale som lærer og elever kan arbejde med inden forløbet. Materialet bliver tilgængeligt her på siden inden sommerferien 2026.
Efterbehandling
Der udarbejdes en række perspektiveringsopgaver, som man med fordel kan arbejde videre med hjemme på skolen. Materialet bliver tilgængeligt her på siden inden sommerferien 2026.
Formål
I forløbet arbejdes med følgende kompetencemål efter 9. klassetrin
Biologi, fysik/kemi og geografi:
- Undersøgelse: Eleven kan designe, gennemføre og evaluere undersøgelser i biologi, fysik/kemi og geografi.
- Modellering: Eleven kan anvende og vurdere modeller i biologi, fysik/kemi og geografi.
- Perspektivering: Eleven kan perspektivere biologi, fysik/kemi og geografi til omverdenen og relatere indholdet i faget til udvikling af naturvidenskabelig erkendelse.
- Kommunikation: Eleven kan kommunikere om naturfaglige forhold med biologi, fysik/kemi og geografi.
MYRTHUEs formidlingstilbud og virkelighedsnære læringsmiljøer benytter arbejdsmetoder og rammer, der skaber oplevelser med plads til fordybelse og virkelyst og danner grobund for livsvarige stemningserindringer.
Praktisk information
Se flere detaljer
Se overblik på xxxxx
Se flere detaljer
MYRTHUEs formidlere kører helst ud til to klasser ad gangen. Prik derfor gerne til en af dine kollegaer og få dem til at booke et af MYRTHUEs kør-ud-forløb samme dag. De øvrige forløb ses nederst på siden.
Forløbet udbydes i månederne marts-november.
Tilmelding
Send en mail eller ring til Fælleskontoret for MYRTHUE – Natur, Kultur & Læring.



