Grundskole

Beskrivelse

”Når pengene i kisten klinger, straks sjælen af Skærsilden springer”.  

I middelalderen frygtede mange, hvad der ventede efter døden. De fleste troede på skærsilden - et sted, hvor sjælen blev renset for sine synder, før man kunne komme i himlen. Straffen kunne være lang og smertefuld, og derfor gjorde mange, hvad de kunne for at forkorte tiden der. En af mulighederne var aflad. Gennem bøn, gode gerninger eller donationer til kirken kunne man få eftergivet en del af den straf, der ventede efter døden. I nogle tilfælde fik man et afladsbrev som bevis.

I undervisningsforløbet Skriv afladsbreve arbejder eleverne med middelalderens forestillinger om synd, straf og frelse og undersøger, hvilken magt kirken havde i samfundet. Iført munkekutte prøver eleverne selv at skrive med pen og blæk og udforme afladsbreve inspireret af middelalderens skrivestuer. Forløbet giver eleverne konkrete og sanselige erfaringer, som gør det lettere at forstå middelalderens tro, hverdag og kirkens betydning.

Undervisningsforløbet kan med fordel kombineres med en rundvisning i museets middelalderudstilling.

 

 

Formål

Færdigheds- og vidensmål for undervisningsforløbet:

HISTORIE
Efter 4. klassetrin: 
Kronologi og sammenhæng
• Eleven kan relatere ændringer i hverdag og livsvilkår over tid til eget liv
• Eleven kan beskrive ændringer i magtforhold og samfundsstrukturer over tid
• Eleven har viden om magtforhold og samfundsstrukturer før og nu

Historiebrug
• Eleven kan fortælle om, hvordan mennesker er påvirket af og bruger historie
• Eleven kan opnå viden om historie gennem brug af historiske scenarier
• Eleven har viden om historiske scenarier
• Eleven kan forklare, hvorledes de og andre er historieskabte og skaber historie
• Eleven har viden om personer og hændelser, der tillægges betydning i historien

Efter 6. klassetrin:
Historiebrug
• Eleven kan perspektivere egne og andres historiske fortællinger i tid og rum
• Eleven kan forklare historiske fortællingers sammenhæng med fortidsfortolkninger og nutidsforståelser
• Eleven har viden om enkle sammenhænge mellem fortidsfortolkninger og nutidsforståelser

 

KRISTENDOMSKUNDSKAB
Efter 3. klassetrin: 
Kristendom
• Eleven kan udtrykke sig om, hvad kristendom er og om centrale begivenheder i kristendommens historie, herunder folkekirkens betydning i Danmark
• Eleven kan udtrykke sig om enkelte begivenheder i kristendommens historie
• Eleven har viden om kristendommens opståen og udvikling
• Eleven kan udtrykke sig om grundbegreber i kristendommen
• Eleven har viden om centrale kristne grundbegreber

Efter 6. klassetrin:
Livsfilosofi og etik
• Eleven kan udtrykke sig nuanceret om den religiøse dimensions indhold og betydning ud fra grundlæggende tilværelsesspørgsmål og etiske principper
• Eleven kan redegøre for sammenhængen mellem etiske principper og moralsk praksis i hverdagslivet og i religiøse problemstillinger
• Eleven har viden om værdier, normer og adfærd i etiske problemstillinger

Kristendom
• Eleven kan forklare, hvad kristendom er, og gengive hovedtræk i kristendommens historie, herunder folkekirkens betydning i Danmark
• Eleven kan gengive centrale begivenheder i kristendommens historie, med særlig vægt på danske forhold
• Eleven har viden om centrale begivenheder i kristendommens historie, med særlig vægt på danske forhold
• Eleven kan redegøre for betydningen af centrale grundbegreber i kristendommen
• Eleven har viden om udlægninger af centrale grundbegreber i kristendommen

Praktisk information

Sted
Odins Plads 1
6760 Ribe
Forløbstype
Forløb med formidler
Målgruppe
3. klasse
4. klasse
5. klasse
6. klasse
7. klasse
Fag
Historie
Kristendomskundskab
Pris
950 kr. pr. forløb
Antal
28
Periode
Hele året
Varighed
1 time
Emneområde
Kulturhistorie og tro

Tilmelding

950 kr. pr. forløb

Forløbet kan bookes på vores hjemmeside