Grundskole
Gratis

Skæbner i skyggen

Beskrivelse

Skæbner i Skyggen: Syfilis, Tyveri, Ung Enkefrue, Uartig og Sabotør - Dyk ned i Esbjergs hemmelighedsfulde børnesager fra 1930'erne og 40'erne

I dette undervisningsforløb inviterer vi elever til at udforske nogle spændende livshistorier, som er gemt bag de kommunale børnesager. Vi åbner dørene til arkivet og dykker ned i fem forskellige sager fra Esbjergs historie. Vi lover en spændende og unik udforskning af fortiden fra en helt ny vinkel. Er du klar til at gå på opdagelse i historiens skatkammer?

Eleverne får mulighed for at undersøge ægte dokumenter og skabe fortællinger om almindelige mennesker gennem originale kilder. Gennem arbejdet med de fem hovedpersoner får eleverne indsigt i, hvordan historien har formet både samfundet og de enkelte menneskers liv. Formålet er ikke blot at forstå historien, men også at reflektere over, hvordan den stadig præger vores nutid og fremtid. 

I grupper vil eleverne arbejde med autentiske dokumenter og dykke ned i emner som gamle normer og værdier, sygdomme og epidemier samt de svære tider under 30'ernes depression og 40'ernes besættelse. 

Forløbet afsluttes med en kreativ præsentation, hvor eleverne deler deres opdagelser og perspektiver på de fem skæbner.

Aktiviteter

Eleverne arbejder i mindre grupper med hver deres skæbne (og kildepakke), som de skal udforske og bringe til livs gennem en kreativ fremlæggelse for resten af klassen til sidst i forløbet.

Forberedelse

Hvad er en historisk kilde?
Inden besøget kan I tale om, hvad historiske kilder er: Hvem bestemmer, hvad der bliver gemt – og hvad kan vi lære af arkivmateriale?

Det er en fordel, hvis eleverne allerede har besøgt arkivet og gennemført forløbet “Kilderne taler”. 

Begreber i spil
I arbejdet indgår begreber som børneværn, sabotage, 2. verdenskrig, depressionen i 1930’erne samt epidemier som tuberkulose og syfilis. Det kan være en fordel kort at introducere disse i en historisk sammenhæng.

Etiske overvejelser og forventninger til arbejdet
Eleverne arbejder med autentiske kilder fra virkelige menneskers liv. Materialet stammer fra børneværnssager og giver indblik i børn og unges livsvilkår. Hvordan arbejder man med fortiden med både respekt og nysgerrighed? Hvordan ville det føles, hvis nogen læste om dit liv om 100 år?

Formål

I forløbet arbejdes med følgende kompetenceområder og -mål:

Historie

Efter 9. klasse

Kronologi og sammenhæng: Eleven kan på baggrund af et kronologisk overblik forklare, hvorledes samfund har udviklet sig under forskellige forudsætninger.

Kildearbejde: Eleven kan vurdere løsningsforslag på historiske problemstillinger.

Historiebrug: Eleven kan forklare samspil mellem fortid, nutid og fremtid.

MYRTHUEs formidlingstilbud og virkelighedsnære læringsmiljøer benytter arbejdsmetoder og rammer, der skaber oplevelser med plads til fordybelse og virkelyst og danner grobund for livsvarige stemningserindringer.

Praktisk information

Sted
Torvegade 47
6700 Esbjerg
Forløbstype
Forløb med formidler
Målgruppe
8. klasse
9. klasse
10. klasse
Pris
Gratis
Antal
28
Periode
Hele året
Skjul detaljer

MYRTHUEs forløb er kun for folkeskoler i Esbjerg Kommune.

Varighed
2.5 timer
Emneområde
Kulturhistorie og tro
Faciliteter
Mulighed for at spise medbragt mad
Mulighed for toiletbesøg
Handicapvenlige forhold

Tilmelding

Gratis

MYRTHUEs forløb er kun for folkeskoler i Esbjerg Kommune.

Send en mail eller ring til Fælleskontoret for MYRTHUE – Natur, Kultur & Læring.

Tlf.: 76168100